Aleksander Bąk's profile

Symbole Gminy Budzyń

Symbole Gminy Budzyń
Restylizacja heraldyczno-graficzna symboli samorządowych negatywnie zaopiniowanych przez Komisję Heraldyczną, celem podniesienia ich wzorów na wyższy poziom sztuki heraldycznej oraz plastycznej.
​​​​​​​KLIENT: Gmina Budzyń, powiat chodzieski, województwo wielkopolskie, Polska
PROJEKTANT: Aleksander Bąk
ZAKRES PRAC: 
• założenia heraldyczno-weksylograficzne
• projekt symboli gminy — herb, flaga, baner, flaga stolikowa, pieczęcie, insygnia władzy, odznaka honorowa
REALIZACJA: 2020

PROBLEM
Gmina Budzyń posługiwała się wzorem herbu, który nie posiadał wymaganej prawem opinii ministra właściwego ds. administracji publicznej. Dodatkowo obrazowanie heraldyczne było wykonane z niezgodnie z zasadami sztuki heraldycznej i plastycznej. W roku 2017 samorząd gminy Budzyń podjął prace nad ustaleniem swoich symboli. Za ich opracowanie odpowiedzialny był historyk dr Gerard Kucharski.

Wykonawca przygotował ekspertyzę historyczno-heraldyczną wraz z projektem wzoru herbu, flagi oraz pieczęci. Jednak opracowane w roku 2017 i 2019 kolejne projekty  herbu zostały negatywnie zaopiniowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, na podstawie uchwały Komisji Heraldycznej. 

Samorząd nie mógł dokończyć formalnej procedury ustanawiania symboli.
Użytkowany wzór herbu gminy Budzyń / Projekty herbu gminy Budzyń — eKspertyza historyczno-heraldyczna, dr Gerard Kucharski 2017 / 2019
WERYFIKACJA
W roku 2020 samorząd gminy Budzyń otrzymał wsparcie eksperckie ze strony Aleksandra Bąka. W ramach konsultacji przygotowana została analiza projektu herbu, zamieszczonego w ekspertyzie historyczno-heraldycznej dra Gerarda Kucharskiego z roku 2019. 

W stosunku do grafiki herbu podniesione zostały następujące zastrzeżenia: 
1. wzór graficzny godła nie oddaje właściwie przedstawienia napieczętnego z historycznej pieczęci miejskiej miasta Budzyń; 
2. opracowanie graficzne nosi znamiona co najmniej wtórności z uwagi na zapożyczenia części składowych rysunku orła ze wzorów herbów innych jednostek samorządowych: 
• korpus i głowa orła — herb gminy Krapkowice (2016)
• podstawa skrzydła — herb województwa mazowieckiego (2006)
• łapa orła — herb gminy Krapkowice (2016).
EKSPERTYZA GRAFICZNA WZORU HERBU GMINY BUDZYŃ 2019
Analiza graficzna wzoru herbu gminy Budzyń z roku 2019 wykazała, że w sferze wizualnej projekt nosi znamiona wtórności, z uwagi na zapożyczenia z innych herbów.
Rozwiązanie
Na podstawie dodatkowej kwerendy historycznej oraz analizy zachowanego źródła sfragistycznego Aleksander Bąk zaprojektował w roku 2020 alternatywny wzór herbu oraz pozostałych symboli samorządu. Podstawę źródłową projektu stanowiło przedstawienie napieczętne obecne na zachowanym lakowym odcisku pieczęci miejskiej Budzynia. Jest ono zgodne z zapisem z przywileju lokacyjnego, wystawionego przez króla Władysława IV Wazę 20 lipca 1641 roku.
Odcisk historycznej pieczęci miejskiej Budzynia (© 2020 Aleksander BąK / Archiwum Państwowe w Bydgoszczy
Analiza historycznego odcisku pieczęci miejskiej Budzynia wykazała, iż głowa orła nie jest zwieńczona koroną.
Analiza zdjęcia najstarszego zachowanego odcisku pieczęci miejskiej Budzynia, pozyskanego z zasobów Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, dowiodła, że głowa orła nie jest zwieńczona koroną. Przeprowadzone badania wykazały także, iż projekty z roku 2017 i 2019 błędnie odtwarzały inne szczegóły wizerunku godła. Skrzydło orła jest uniesione i nie powinno nachodzić na zakończenie klucza. Uchwyt klucza odznacza się unikalnym, ozdobnym kształtem.

Wyzwaniem projektowym było nadanie współczesnej formy wizualnej obrazowaniu z historycznego źródła sfragistycznego. Należało także uwzględnić przełożenie wzoru godła wpisanego w owalną pieczęć na kształt tarczy przewidzianej dla herbów samorządowych. Przedstawienie orła oraz klucza poddane zostały restylizacji graficznej z wykorzystaniem autorskiego narzędzia heraldyzacyjnego. Efektem była kreacja wzoru herbu, jako znaku wizualnego na wysokim poziomie sztuki heraldycznej oraz plastycznej. ​​​​​​​
Restylizacja wizerunku napieczętnego dla ustalenia współczesnego wzoru herbu © 2020 Aleksander Bąk
Herbem gminy Budzyń jest położony po prawej (heraldycznie) stronie czerwonego pola tarczy srebrny (heraldycznie) połuorzeł niekoronowany z głową skierowaną w prawo, umieszczony na leżącym poziomo złotym (heraldycznie) kluczu. Przyjęta dla znaku heraldycznego syntetyczna forma przedstawieniowa wzmacnia jego wizualną czytelność oraz pozytywnie wpływa na rozpoznawalność symbolu tożsamościowego.

​​​​​​​Opracowanie wizerunku heraldycznego wykonane zostało w zgodzie z zasadami heraldyki oraz sztuki współczesnego projektowania graficznego. Rysunek godła odznacza się autorską stylizacją heraldyczną, a całość herbu wyważoną kompozycją konstrukcyjną i kolorystyczną. Zaproponowany zestaw barw herbu — srebrna, złota i czerwona — jest typowy dla polskiej heraldyki. Heraldyczne tynktury — metal złoty i srebrny — odtwarzane są odpowiednio przez barwę żółtą i białą.​​​​​​​​​​​​​​
Autorski projekt symboli gminy Budzyń — flaga i pieczęć urzędowa © 2020 Aleksander Bąk
EFEKT
Wzory graficzne herbu, flagi oraz pieczęci urzędowych zostały pozytywnie zaopiniowane w styczniu 2021 roku przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na postawie uchwały Komisji Heraldycznej. W lutym 2021 roku Rada Miejska w Budzyniu ustanowiła symbole gminy na mocy uchwały w sprawie ustanowienia, herbu, flagi i pieczęci Gminy Budzyń oraz zasad ich używania (Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego, 2021, poz. 1505).​​​​​​​
Autorskie atelier Heraldyka & Weksylografia oferuje samorządom profesjonalne opracowania dokumentacji dla potrzeb procedury opiniowania przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. 
PRZYKŁADOWE PROJEKTY HERBÓW © ALEKSANDER BĄK / Heraldyka & Weksylografia℠
Symbole Gminy Budzyń
Published:

Owner

Symbole Gminy Budzyń

Projekt herbu, flagi, pieczęci oraz innych symboli samorządowych dla gminy Budzyń.

Published: